Domowe SPA dla nóg

Domowe SPA dla nóg

Zimne stopy i dłonie, zmęczenie, drętwienie i niepokój nóg, „pajączki” na skórze – to mogą być pierwsze objawy kłopotów z krążeniem. Gdy nasz organizm wysyła takie sygnały, to warto przyjrzeć się swojemu stylowi życia – czasami wystarczą drobne zmiany, aby wspierać prawidłowe krążenie krwi. Co je poprawia? Jest kilka prostych domowych sposobów, które możesz zastosować.

 

Jak się okazuje woda może być naszym sojusznikiem. I to nie tylko ta, którą wypijasz (tu należy pamiętać, że optymalnie jest pić 30 ml wody na każdy kilogram ciała), ale też ta którą zrobisz delikatny ciepło-zimny masaż pod prysznicem. Tak! Zabawa w ciepło-zimno pod prysznicem to sprawdzona metoda na poprawę krążenia. Wystarczy naprzemiennie polewać kończyny dolne (ale też całe ciało) ciepłą i zimną wodą. Dzięki temu prostemu zabiegowi co chwilę nasze naczynia krwionośne dostają inny bodziec, a w jego efekcie rozszerzają się i zwężają. Krew zaczyna szybciej krążyć w krwiobiegu, a Twoje naczynia będą miały swoistą gimnastykę. W ten sposób nie tylko poprawiamy krążenie, ale też wspomagamy proces oczyszczenia żył ze złogów. Ważnym jest jednak to, aby nie przesadzać z temperaturami – na początek wystarczy naprzemienny strumień ciepłej i chłodnej wody, a z czasem ta różnica temperatur może być nieco większa.

 

Takim prostym zabiegiem możesz postawić pierwsze kroki do obecnie bardzo modnego „morsowania”. Pamiętaj jednak, że wchodzenie do mroźnej wody wymaga znacznie dłuższego przygotowywania organizmu i wywołuje dużo większe zwężenie naczyń krwionośnych, co nie jest wskazane dla każdego.

 

Drugim niezwykle prostym, ale przynoszącym wiele dobrego dla naszego krążenia, mięśni i stawów zabiegiem jest masaż stopy i całej kończyny małą piłeczką z kolcami. Główne zalety automasażu taką piłeczką to:

  • poprawa przepływu krwi przez tkankę, dzięki czemu zwiększa się nawodnienie i odżywienie mięśni, a ich regeneracja po treningu jest szybsza,
  • poprawa mikrokrążenia wpływa korzystnie na redukcję obrzęków,
  • kolczaste końcówki silnie oddziałują na powięź dając sygnał do rozluźnienia napiętych mięśni,
  • rozluźniając tkanki wpływa też na poprawę zakresu ruchu w stawach, zmniejszenie uczucia sztywności i bólu.

 

Chcąc wykonać ćwiczenie na samej stopie lepiej zastosować małą twardą piłeczkę. Należy podłożyć piłkę pod stopę i docisnąć ją do ziemi w granicach bólu, ale nie przydeptywać piłki całkowicie. Można też delikatnie zadrzeć palce stóp do góry – co wzmocni docisk powierzchownej części stopy, albo opuścić je na dół, dzięki czemu można dostać się dużo głębiej. Następnie rolować, turlać piłkę pod stopą z dociskiem, aż do uzyskania uczucia rozluźnienia, co na początek może być dla Ciebie nieco bolesne. Badania pokazują, że po 1-2 minutach można uzyskać największe efekty i natychmiastowe zwiększenie zakresuruchomości stopy oraz redukcję odczuć bólowych, co ma duże przełożenie na pracę całej kończyny dolnej.

 

W domu do masażu nóg możesz użyć żeli chłodzących, takich jak Detramax żel, którego składniki dają uczucie chłodu, poprawiają wygląd skóry w miejscu występowania rozszerzonych naczynek krwionośnych. Detramax żel pomaga  również zmniejszyć skłonności do tworzenia się nowych pajączków i wspiera prawidłowe nawilżenie skóry.

Jeśli do tych prostych zabiegów dodasz odrobinę ruchu w ciągu dnia, będziesz pić odpowiednią ilość wody (możesz dodać do niej cytrusy wspierające nasz układ krwionośny) i wyeliminujesz śmieciowe jedzenie, Twój układ krążenia z pewnością Ci za to podziękuje.

 

Dr n. med. Emilia Kurowska

Instytut FizjoEstetica

ZOBACZ INNE POSTY

KUP TERAZ

KUP TERAZ