ZIMNE DŁONIE CZY STOPY TO BARDZO CZĘSTY PROBLEM W OKRESIE JESIENNO-ZIMOWYM

ZIMNE DŁONIE CZY STOPY TO BARDZO CZĘSTY PROBLEM W OKRESIE JESIENNO-ZIMOWYM

Z pewnością wielokrotnie się nad tym zastanawiałaś… Czy zima, czy lato, to ciągle masz wrażenie, jakbyś dopiero wyciągnęła dłonie z zamrażalnika. Gdy temperatura na zewnątrz spada – problem narasta jeszcze bardziej. Warto pamiętać, że to nie tylko “taka uroda”. Zimne dłonie i stopy mogą być związane z krążeniem żylnym. Sprawdź, jak możesz o nie zadbać szczególnie zimą.

 

Zimne dłonie i stopy  – podstawowe przyczyny

Zazwyczaj zimne dłonie i stopy są efektem problemów z krążeniem. Gdy serce nie jest w stanie wypompowywać odpowiedniej ilości krwi pod takim ciśnieniem, aby mogła dotrzeć do tkanek położonych obwodowo i pokryć ich zapotrzebowanie metaboliczne – narządy oddalone najbardziej od serca wychładzają się.  Istotą odczuwania chłodu stóp i dłoni są także zmiany w krążeniu włośniczkowym. Spadek przepływu krwi przez włośniczki, czyli najmniejsze naczynia, powoduje gorsze ukrwienie, a co za tym idzie słabsze ocieplenie tkanek.

Warto pamiętać, że na temperaturę kończyn duży wpływ ma nasz styl życia. Nagłe wyziębienie dłoni czy stóp może być spowodowane stresem czy silną reakcją emocjonalną. Zwiększa się wówczas krążenie w innych częściach ciała, głównie klatce piersiowej i tym samym jest jej mniej w stopach czy dłoniach.

Na przepływ krwi ma także wpływ pozycja, w której przebywamy. Tkwienie w jednej pozycji dłuższy czas w końcu sprawi, iż będziemy mieli zimne dłonie lub stopy. Należy zwrócić uwagę na elementy ubioru, np. pasek zegarka, bransoletkę czy skarpetki. Ich ucisk i blokowanie dopływu krwi też negatywnie wpływa na temperaturę rąk i nóg.

Ponadto, warto zwrócić uwagę na używki. Dlaczego? Na przykład nikotyna zawarta w papierosach zwęża naczynia krwionośne, co negatywnie wpływa na przepływ ciepła przez nasze ciało. W konsekwencji dochodzi do dodatkowego wychłodzenia kończyn, których ukrwienie jest gorsze niż innych części ciała.

 

Jak zatem radzić sobie z lodowatymi stopami i dłońmi?

Profilaktycznie można wykonać  kilka prostych czynności, które pomogą w utrzymaniu wyższej temperatury kończyn.

Dobrym sposobem na pobudzenie krążenia i rozgrzanie się jest herbata. Do jej przygotowania najlepiej użyć imbiru, soku malinowego, goździków czy cytryny, w których znajdziemy między innymi witaminę C.

Witamina C ma wpływ na poprawną budowę naczyń krwionośnych, więc jej obecność jest tu bardzo ważna.

Warto także suplementować produkty, których składniki mogą wpłynąć na poprawę krążenia w mniejszych naczyniach krwionośnych. Ekstrakty z Vitis vinifera, ruszczyka kolczastego czy kasztanowca wywierają korzystny  wpływ na mikrokrążenie żylne.

Powinniśmy także pamiętać o ćwiczeniach, które poprawią ukrwienie kończyn.  Na początek nie trzeba wiele – wystarczy pokręcić stopami i dłońmi przez kilka minut. Należy także pamiętać o regularnej aktywności fizycznej, spacerach, pływaniu. Takie  ćwiczenia są zbawienne dla naszego zdrowia.

A na koniec – przed każdym wyjściem z domu można użyć kremu rozgrzewającego do stóp i dłoni. Składniki w nim zawarte pobudzają krążenie i dają natychmiastowe uczucie ciepła.

 

mgr inż. Ewelina Pacyga-Niedziela

Kierownik Rozwoju Biznesu i Wsparcia Medycznego

ZOBACZ INNE POSTY

KUP TERAZ

KUP TERAZ