Powrót do pracy po wakacjach bywa ciężki, ale dla Twoich nóg wcale nie musi taki być…

Powrót do pracy po wakacjach bywa ciężki, ale dla Twoich nóg wcale nie musi taki być…

      Wracając do pracy po wakacjach znów zasiadamy do biurka czy to stacjonarnie czy home office. Długotrwała pozycja siedząca nie sprzyja zdrowiu naszych nóg.

 

      Co powinno Cię zaniepokoić? Przede wszystkim zmęczone, ciężkie nogi po całym dniu pracy. Obrzęk lub gdy skóra na Twoich nogach ma inny kolor niż zazwyczaj  i widzisz na nich popękane, fioletowe naczynka. To są objawy, które mogą świadczyć o tym, że krew słabo odpływa do góry (w kierunku serca) czyli mamy do czynienia z osłabionym powrotem żylnym a to może skutkować uczuciem ciężkości i obrzękami.

 

      Żeby Twoja krew prawidłowo odpływała w kierunku serca ważnych jest kilka elementów. Decyduje o tym prawidłowa praca układu krążenia, podciśnienie w jamie brzusznej i tu ogromne znaczenie ma swobodna praca przepony. Nie może być ona uciskana dlatego też bardzo ważne jest to jak siedzisz. Aby przepona pracowała swobodnie nie krzyżuj nóg, nie pochylaj się do przodu i nie garb się, a podziękują Ci za to nie tylko Twoje plecy, ale także i układ krwionośny.

 

      Kluczowym elementem prawidłowego powrotu krwi do serca jest praca mięśni łydek. Uznaje się, że 70 % całej pracy, która polega na odpompowywaniu krwi w kierunku górnym wykonują właśnie te mięśnie. Ważne jest zatem, żeby nie powodować ich ucisku, a więc unikać zakładania nogi na nogę. Warto też usiąść w ciągu dnia z nogami opartymi wyżej – a dokładniej tak aby stopy znajdowały się powyżej biodra.

 

      Podczas pracy zadbaj o nogi i zrób sobie krótką przerwę na ćwiczenia. Pierwszym najłatwiejszym ćwiczeniem, które możesz wykonać w pozycji siedzącej przy biurku są rytmiczne wspięcia stóp naprzemiennie na palce i na pięty. Istotne jest, by przy tym ćwiczeniu siedzieć w pozycji wyprostowanej (pozwoli to na prawidłową pracę przepony i dodatkowo będzie wspomagać serce w „ zasysaniu” krwi żylnej). Innym prostym ćwiczeniem w pozycji siedzącej na krześle jest wykonywanie pracy stopami jak przy jeździe samochodem – gaz, hamulec, a następnie wykonanie kilku ruchów okrężnych stopami.

 

      Średnio co godzinę należy wstać i poćwiczyć w pozycji stojącej.  Stań przy tym w rozkroku- stopy równolegle do siebie, mniej więcej na szerokość bioder i staraj się wykonać wspięcie na palce, a następnie przenieś ciężar ciała na pięty i unieś palce stóp wysoko. Zrób tak kilka powtórzeń palce -pięty, palce -pięty. Jeśli chcesz popracować bardziej i zaangażować więcej mięśni to możesz wykonać kilka przysiadów lub wykroków, ale zrób to tak aby przy każdym wyjściu w górę zrobić dodatkowe wspięcie na palce. Pobudzi to pracę pompy mięśniowej i powrót żylny krwi.

 

      Aby wspierać pracę układu limfatycznego możesz wykonać krótki i łatwy autodrenaż limfatyczny. Jego zadaniem jest pobudzenie pracy węzłów chłonnych co pomoże redukować obrzęki. Połóż się na plecach. Zacznij od masażu dolnej części brzucha i  wykonania kilku ruchów okrężnych poniżej pępka z lekkim uciskiem tkanek. Ten sam zabieg wykonaj w okolicy prawej i lewej pachwiny a następnie z tyłu pod każdym kolanem. Następnie przy użyciu kojącego żelu Detramax masuj okolice obrzęku odprowadzając go w kierunku serca i co jakiś czas wracaj do masowania okolic pod kolanem w celu ponownej aktywacji węzłów chłonnych. Oprócz tego, że żel bardzo szybko się wchłania a składniki aktywne skutecznie dają uczucie chłodu i lekkości poprawia on także wygląd skóry w miejscu występowania rozszerzonych naczynek krwionośnych. Pomaga również zmniejszyć skłonności do tworzenia się nowych pajączków i wspiera prawidłowe nawilżenie skóry.

Aby zadziałać kompleksowo zastosuj także suplement diety Detramax, którego bogata formuła i odpowiednio dobrane składniki są wskazane w przypadku uczucia ciężkich nóg.

 

Dr n. med. Emilia Kurowska

Instytut FizjoEstetica

 

ZOBACZ INNE POSTY

KUP TERAZ

KUP TERAZ